Wysiedlenia

Głównym celem niemieckiej polityki germanizacyjnej wobec zajmowanych terenów było usunięcie z nich obcych ras, a na ich miejsce sprowadzenie i osiedlenie Niemców mieszkających poza krajem (między innymi z terenów nadbałtyckich Łotwy i Estonii). Za realizację tego planu odpowiedzialny był Heinrich Himmler, który objął urząd komisarza Rzeszy do spraw umacniania niemieckich wartości narodowych. Wprowadzenie w życie tych koncepcji miało odbywać się za pomocą eksterminacji bezpośredniej i pośredniej rodzimych mieszkańców.

Pierwszą falę masowych wysiedleni zapoczątkowała ludność cywilna, która z chwilą napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę opuszczała swoje miejsca zamieszkania, uciekając przed wkraczającym Wehrmachtem. Część powróciła do swoich domów po zakończeniu kampanii wrześniowej, część poniosła śmierć w wyniku działań wojennych, bombardowań, ostrzeliwań przez lotnictwo niemieckie itp. Inni nie powrócili do miejsc zamieszkania z obawy przed aresztowaniem (osoby działające na rzecz umacniania polszczyzny, powstańcy śląscy). Uchodźcy zapoczątkowali falę masowych wysiedleń trwającą przez cały okres okupacji.

Wysiedlenia z terenów włączonych do Trzeciej Rzeszy

Zorganizowane wysiedlenia ludności polskiej dokonywane przez Niemców rozpoczęły się niemal natychmiast po przejściu frontu. Nosiły one miano „dzikich wysiedleń” i odbywały się z inicjatywy władz lokalnych. Dotyczyły one w szczególności terenów, które miały być włączone do Trzeciej Rzeszy (Pomorze, Śląsk, Wielkopolska) i zostały uznane za ważne strategicznie. Przykładem może być tu Gdynia, gdzie ze względu na bliskie położenie wojennego portu w Gdańsku obecność Polaków uważana była za szkodliwą. Już w pierwszym dniu po jej zajęciu – 14 września – rozpoczęto pierwsze aresztowania i wysiedlenia, które na szerszą skalę przeprowadzono w październiku 1939 roku. Wtedy to na ulicach pojawiły się obwieszczenia nakazujące mieszkańcom, w trybie natychmiastowym opuścić swoje domy, pozostawiając w drzwiach klucze. Z Gdyni wysiedlono około 50 000 osób.

W trakcie tzw. „dzikich wysiedleń” do końca listopada 1939 roku władze niemieckie wysiedliły z terenów włączonych do Trzeciej Rzeszy na tereny GG około 35 000 osób.

W październiku 1939 roku administracja niemiecka podjęła decyzję o wysiedleniu co najmniej 700000 Polaków z Wielkopolski i Pomorza. Ze względu na wielką skalę przedsięwzięcia, akcję wysiedleńczą należało uporządkować. 11 grudnia 1939 roku utworzono Specjalny Sztab dla Przesiedlania Polaków i Żydów, który wkrótce zmienił nazwę na Urząd dla Przesiedlania Polaków i Żydów, a wiosną 1940 roku – na Urząd Przesiedleńczy i po upływie kilku tygodni – na Centralę Przesiedleńczą. Siedzibą tej instytucji był Poznań, a już po kilku tygodniach utworzono jej oddział w Łodzi. 15 listopada 1940 roku podobna centrala powstała w Gdańsku, a potem, w miarę potrzeb państwa niemieckiego, w innych miejscach tworzono jej ekspozytury (np. w Zamościu).

Głównym zadaniem urzędów było sprawne zorganizowanie akcji jak najszybszego pozbycia się ludności, zamieszkującej dotychczas te tereny (dotyczyło to również Żydów i Romów). W tym celu zorganizowano siatkę obozów przesiedleńczych i przejściowych, w których dokonywano wstępnej selekcji ludności. Pierwszy obóz podległy ww. instytucjom powstał na przełomie 1939 i 1940 roku w Łodzi, przy ulicy Łąkowej 4. Był to Centralny Obóz Przesiedleńczy – Durchgangslager I der Umwandererzentralstelle Posen, Dienststelle Litzmannstadt. Pełnił on rolę miejsca, gdzie rejestrowano wysiedlonych, a następnie (w pierwszym okresie funkcjonowania) kierowano na tereny GG. W późniejszym okresie wysiedlonych deportowano na roboty przymusowe do Trzeciej Rzeszy, a w 1943 roku również na tereny okupowanej Francji. W Łodzi działało jeszcze kilka obozów, w tym także te przeznaczone dla dzieci.

Obóz Centrali Przesiedleńczej, prawdopodobnie Łódź, 1940r. (IPN)

Centrali Przesiedleńczej w Gdańsku zostały podporządkowane obozy w Potulicach, Toruniu i Smukale. Obóz potulicki był początkowo dysponentem siły roboczej dla zakładów przemysłowych i rolnictwa w okręgu Gdańsk‐Prusy Zachodnie. Następnie na terenie obozu utworzono filie niektórych zakładów przemysłowych oraz warsztaty rzemieślnicze, a obóz potulicki zaczął pełnić funkcję obozu pracy. Przebywały w nim całe rodziny. Funkcjonował aż do wyzwolenia w styczniu 1945 roku.

Wysiedlenia z Rejencji Ciechanowskiej odbywały się poprzez obóz w Działdowie, który w okresie od lutego do maja 1940 roku pełnił funkcję obozu przejściowego dla Polaków, wysiedlanych z byłego powiatu płockiego i ciechanowskiego, a także z Białostocczyzny. Do obozu kierowano również mieszkańców powiatu przasnyskiego, gdzie rozpoczęto budowę poligonu wojskowego, uprzednio wysiedlając całe wsie.

Jedną z lepiej przeprowadzonych akcji wysiedleńczych była operacja wysiedlenia na tereny GG mieszkańców Żywiecczyzny (głównie mieszkańców wsi). Nosiła kryptonim „Saybusch Aktion” i rozpoczęła się 22 września 1940 roku. Akcja była przygotowana starannie, a wysiedlenia odbywały się bardzo sprawnie, zgodnie z przygotowanym uprzednio harmonogramem, na podstawie imiennych list, pod nadzorem oddziałów sztabu ewakuacyjnego Gestapo. Wszystkie transporty kierowane były do stacji kolejowej w Łodzi, a dopiero stamtąd do stacji docelowych w dystryktach lubelskim, warszawskim, krakowskim i radomskim. Akcję zakończono w styczniu 1941 roku.

Wysiedlenie wsi zaczynało się wczesnym rankiem. Rodzinie wolno było zabrać do piętnastu kilogramów bagażu, a na spakowanie się dawano nie więcej niż 15 minut. Pozostawiony majątek – dom, jego wyposażenie, budynki gospodarcze i inwentarz – przechodziły na własność niemieckiego osadnika.

Zimą 1939 i 1940 z anektowanych przez Rzeszę terytoriów wysiedlono przymusowo ok. 860000 Polaków, wypędzając ich z bagażem osobistym na terytorium Generalnego Gubernatorstwa. Na ich miejscu osiedlono ok. 400 000 Niemców, repatriowanych (zgodnie z niemiecko‐radzieckim traktatem o granicach i przyjaźni z 28.09.1939 roku) ze wschodnich terytoriów Polski, anektowanych przez ZSRR, a następnie także z Litwy, Łotwy, Estonii i rumuńskiej Besarabii – w związku z aneksją tych terenów przez ZSRR latem 1940 roku.

Główne wysiedlenia na terenach GG

Wysiedlenia i przesiedlenia nie ominęły również terenów Generalnego Gubernatorstwa. W latach 1940‐1941 wysiedlono ok. 170000 ludzi z okolic Radomia, Dębicy i Lublina. Na terenach tych Niemcy utworzyli poligony ćwiczebne. Część wysiedlanej ludności trafiła na roboty przymusowe do Niemiec, pozostali musieli samodzielnie poszukiwać nowych miejsc zamieszkania. Los wysiedlanych w żadnej mierze nie interesował Niemców.

Wysiedlone dzieci ze wsi Goryń, pow. Radom, 1942 (AGK)

Zamojszczyzna (1942-1943)

Pod koniec 1942 roku władze niemieckie przystąpiły do wielkiej akcji przesiedleńczej na Zamojszczyźnie. Pierwsze, sondażowe, wysiedlenia przeprowadzono już rok wcześniej. W okresie od 6 do 25 listopada 1941 roku wysiedlono mieszkańców (ok. trzy tysiące osób) kilku wsi położonych w powiecie zamojskim. 12 września 1942 roku ukazało się rozporządzenie Himmlera, dotyczące utworzenia na tych terenach pierwszego zwartego niemieckiego terenu osadniczego w GG. Aby wprowadzić je w życie, należało usunąć miejscową ludność.

Polscy wysiedleńcy, prawdopodobnie z Zamojszczyzny, 1942/43 (AZHRL)

W Zamościu utworzono ekspozyturę Centrali Przesiedleńczej oraz obozy przesiedleńcze w Zamościu i Zwierzyńcu, do których kierowano wysiedlaną ludność. Obozy te były tylko etapem przejściowym do dalszych represji. Wielu dorosłych skierowano do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu (KL Auschwitz) i Lublinie (KL Majdanek) oraz wywieziono na roboty do Rzeszy. Część mieszkańców niezdolnych do pracy oraz dzieci przesiedlono na inne tereny GG (do miejscowości w byłych powiatach siedleckim, garwolińskim, mińskim i łukowskim). W lecie 1943 roku akcję wstrzymano z powodu zdecydowanych działań polskiego podziemia, ucieczek ludności oraz pogarszającej się sytuacji wojsk niemieckich na froncie wschodnim.

Pozostałe wysiedlenia

W latach 1942‐43 wysiedleniami objęto ponad 28000 osób z terenu okręgu białostockiego. Latem 1943 roku, w odwecie za działania partyzanckie, dokonano wysiedleń około 20000 mieszkańców Puszczy Nalibockiej. Tereny te przed wojną wchodziły w skład II RP, a w czasie wojny był to Generalny Komisariat Litwa. Masowo wysiedlano również ludność zamieszkującą tereny przyfrontowe. W drugiej połowie 1944 roku wyrzucano mieszkańców całych wsi położonych wzdłuż linii frontu, biegnącej Narwią, Wisłą i Wisłokiem. Wysiedleniom towarzyszyły pacyfikacje.

Wysiedlenie Warszawy

W czasie Powstania i po jego upadku, z Warszawy oraz miejscowości podwarszawskich wysiedlono całą ludność cywilną. Wypędzono wówczas 500‐600 tysięcy osób. Część wywieziono do obozów koncentracyjnych, część na roboty do Trzeciej Rzeszy, część uciekła, a resztę przesiedlono do miejscowości położonych na południu GG. Wysiedlenie wszystkich mieszkańców Warszawy i zniszczenie miasta było jedyną i bezprecedensową tego typu niemiecką akcją w Europie.

Zgodnie z wyliczeniami Czesława Madajczyka (są one niepełne, gdyż nie obejmują całości terenów byłej II RP), w czasie drugiej wojny światowej wysiedleniami objęto 1 milion 650 tysięcy Polaków.